Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Ćwiczenia, pokazy, uroczystości > Ćwiczebny alarm pożarowy w DWL - Cytadela, Warszawa - 15.12.2009

  15 grudnia 2009 roku, na terenie Jednostki Wojskowej stacjonującej na obiekcie stołecznej Cytadeli miał miejsce ćwiczebny alarm pożarowy. Celem alarmu miało być m.in.: sprawdzenie zasad postępowania na wypadek pożaru, zweryfikowanie umiejętności postępowania osób odpowiedzialnych za organizacje akcji ratowniczo – gaśniczej w razie pożaru w Dowództwie Wojsk Lądowych, doskonalenie działania służb dyżurnych oraz sprawdzenie gotowości SiS przewidzianych do akcji gaśniczych w kompleksie CYTADELA.

  W stacji diagnostycznej pojazdów wybucha pożar w komorze silnika poddawanego kontroli samochodu Star 266, który zaczyna się szybko rozprzestrzeniać. Pracownicy stacji podejmują próby gaszenia pożaru za pomocą gaśnic proszkowych, co niestety nie przynosi pożądanego efektu, po czym opuszczają coraz to bardziej zadymione pomieszczenia garaży i wzywają pomoc.

  Do zgłoszenia zostają zadysponowane 3 zastępy ze Szkolnej JRG oraz wojskowa sanitarka z załogą. Po przybyciu na miejsce, Kierujący Działaniami Ratowniczymi stwierdza pożar garażu i poleca zbudowanie linii gaśniczej oraz wprowadzenie dwóch rot do pomieszczenia w których trwa pożar. Jednocześnie zostaje przygotowany punkt pierwszej pomocy. Ratownicy poruszający się po przestrzeni garażu znajdują dwóch nieprzytomnych poszkodowanych, którzy zostają ewakuowani do strefy bezpiecznej przed garażami, a następnie przeniesieni do punktu pierwszej pomocy. Przeszukane zostało również sąsiednie pomieszczenie garażowe gdzie również znaleziono dwóch poszkodowanych. Po ugaszeniu pożaru, przystąpiono do oddymiania garażu za pomocą dwóch wentylatorów osiowych.

  W pozoracji udział wzięły:

  250[W]22 - GBA 2,5/30 - Renault Midlum
  250[W]26 - GCBA 5/34 - Man 18.280
  250[W]43 - SLRt - Renault Mascott

  (nie biorące bezpośredniego udziału)

  250[W]82 - SLKw - Volkswagen T4
  250[W]93 - SLOp - Daewoo Leganza