Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Ćwiczenia, pokazy, uroczystości > XVIII Finał WOŚP w Łomiankach - pokazy ratownicze

  Jak co roku, w drugą niedziele po Sylwestrze, zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na ulice polskich miast i miasteczek wyruszyły dziesiątki tysięcy wolontariuszy uzbrojonych w puszki i naklejki z serduszkami, zbierając pieniądze na zakup sprzętu do leczenia dzieci z chorobami onkologicznymi. Jednocześnie w wielu miejscach odbywały się różnego rodzaju imprezy, koncerty oraz aukcje. Inicjatywie Jerzego Owsiaka w trakcie osiemnastego finału udało się zgromadzić ponad 36 milionów złotych. Także tym razem Ochotnicza Straż Pożarna z Łomianek wraz z sąsiednim Domem Kultury przyłączyły się do tej szczytnej akcji.

  OSP Łomianki swój udział w "Orkiestrze" zaczęła o godzinie 14, wyjeżdżając samochodami na plac przed remizą i udostępniając je wszystkim zaciekawionym pracą i sprzętem strażaków. Każdy zainteresowany mógł zapoznać się z wyposażeniem wozów pożarniczych, założyć aparat ochrony dróg oddechowych czy hełm oraz uzyskać odpowiedź na nurtujące go pytania. Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych, którzy jak zwykle z największym zapałem zasiadali w kabinach czerwonych wozów, była możliwość włączenia sygnałów.

  Nie był to, oczywiście, ani jedyny, ani ostatni wkład OSP Łomianki w tegoroczny finał WOŚP. Jednostka przekazała na licytację odbywającą się w Domu Kultury trzy czteroosobowe bilety na przejazd po ulicach Łomianek jednym ze swoich samochodów oraz trzy specjalnie na tą okazję polakierowane i obklejone hełmy strażackie. Wszystkie przedmioty wystawione na aukcję cieszyły się sporym powodzeniem i dzięki temu udało się zebrać sumę 1720 zł.

  Ostatnim punktem programu był pokaz ratownictwa technicznego i medycznego, który zaplanowano na godzinę 19, na placu pomiędzy siedzibą OSP a Domem Kultury. Do współpracy przy pokazie zaproszono Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z Warszawy.

  Scenariusz pokazu: Na ulicy Wiejskiej w Łomiankach dochodzi do wypadku samochodu osobowego marki Renault 19, w skutek którego wewnątrz pojazdu zostaje uwięziona jedna osoba. Na miejsce zostaje zadysponowany zastęp GBA z OSP Łomianki oraz SLRt z JRG SGSP. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, Kierujący Działaniami Ratowniczymi potwierdza sytuację przedstawioną w zgłoszeniu. Wewnątrz pojazdu znajduje się poszkodowany kierowca z licznymi obrażeniami, a dostęp do niego jest niemożliwy bez użycia sprzętu hydraulicznego. Miejsce zdarzenie zostaje zabezpieczone pachołkami, rozwinięta jest również lina szybkiego natarcia celem podania piany (z przyczyny zimowych warunków atmosferycznych, element ten został wykonany bez podawania środka gaśniczego). Następnie ratownicy przystępują do ustabilizowania samochodu, wybicia szyb i wprowadzenia ratownika do wewnątrz pojazdu. Jego zadaniem jest nałożenie kołnierza ortopedycznego na szyje poszkodowanego oraz monitorowanie jego stanu. Następnie, za pomocą zestawu narzędzi hydraulicznych Homlatro, usunięto dach pojazdu oraz wycięto drzwi od strony kierowcy. Po uzyskaniu dostępu do poszkodowanego, zostaje on przełożony na deskę ratowniczą i ewakuowany do strefy bezpiecznej. Niestety w międzyczasie dochodzi do zatrzymania pracy układu krążeniowo - oddechowego, w skutek czego strażacy podejmują resuscytację, która trwa do momentu przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego.

  Po zakończeniu głównej części pokazów, najbardziej zainteresowani mogli podejść nieco bliżej i lepiej przyjrzeć się zarówno narzędziom hydraulicznym, jak i ich sile cięcia i rozpierania.

  Zapraszamy od obejrzenia zdjęć również na stronie OSP Łomianki i JRG SGSP:
  http://osp.lomianki.art.pl/
  http://jrg.inf.sgsp.edu.pl/szkolenie_html/wosp2009.html