Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Pojazdy i sprzęt > [D] - woj. dolnośląskie > 520[D] - Komenda Powiatowa PSP w Oławie > 522[D] JRG Jelcz - Laskowice

  522[D]
  Jelcz-Laskowice to przeszło 15-tysięczne miasto, położone w aglomeracji wrocławskiej. Dwuczłonowa nazwa miejscowości - jak i ona sama - ma dość krotką historię. Powstała ona 1 stycznia 1987 roku, kiedy to doszło do połączenia uprzemysłowionej wsi - Jelcza - z wsią Laskowice Oławskie. Powierzchnia miasta wynosi 17,06 km2.

  Bez wątpienia Jelcz-Laskowice kojarzy się przede wszystkim z Zakładami Samochodowymi Jelcz S.A. (wcześniej Jelczańskie Zakłady Samochodowe – JZS), czyli przez kilka dziesięcioleci głównego krajowego producenta pojazdów pożarniczych, ale przede wszystkim ciężarówek i autobusów. W latach 2000. nastąpiło stopniowe wycofywanie się z produkcji poszczególnych rodzajów pojazdów, ostatecznie produkcja przedostatniego - autobusów - wygasła w 2008 r. Zachował się jedynie dział produkcji wojskowej (wówczas w ramach spółki Jelcz-Komponenty sp. z .o.o.). Dziś w Jelczu działa - niedawno silnie zmodernizowany - zakład przemysłowy spółki Jelcz sp. z o.o. produkujący samochody ciężarowe dla wojska. Całość udziałów w spółce należy do HSW S.A.Nie jest to jednak jedyny zakład z branży motoryzacyjnej. Należy wymienić również takie firmy jak Autoliv (produkcja pasów bezpieczeństwa i modułów poduszek bezpieczeństwa), Toyota (produkcja wysokoprężnych silników samochodowych) czy Ronal Polska (produkcja samochodowych felg aluminiowych).

  JZS były głównym czynnikiem miastotwórczym - to dzięki nim rozwijały się nowe osiedla, włączone później do nowego miasta. Również historia JRG PSP w Jelczu-Laskowicach nierozerwalnie wiążę się z JZS: powstała ona w wyniku przekształcenia jelczańskiej Zawodowej Zakładowej Straży Pożarnej.

  ***

  Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Jelczu-Laskowicach

  ul. Techników 2
  55-231 Jelcz-Laskowice

  Wyposażenie:

  522[D]21 - GBA 2,5/20 - MB Atego 1326/Germaz
  522[D]25 - GCBA 9,5/65 - MAN TGS 26.440/Stolarczyk
  522[D]40 - SLKw - Volkswagen T4/Wawrzaszek
  522[D]53 - SH-21 - Star 1142/Bumar Koszalin
  522[D]90 - SLOp - FSO Polonez Caro Plus

  522-Ł1 – Ponton ratowniczy

  ***

  JRG Jelcz-Laskowice podlega Komendzie Powiatowej PSP w Oławie. Jednostka zabezpiecza teren gminy miejsko-wiejskiej Jelcz-Laskowice (168,1 km2), zamieszkałej przez blisko 23 tys. osób. Dodatkowo w porozumieniu z KM PSP Wrocław niewielką część gminy Czernica.

  Budynek jednostki znajduje się w przemysłowej części miasta. Odległość do centrum to około 3 km.

  Minimalny stan zmiany jelczańskiej JRG to 6 osób (w tym dwóch kierowców wyjazdowych).

  ***

  Serdecznie dziękuję Komendantowi Powiatowemu PSP w Oławie, Panu bryg. mgr inż. Janowi Ciętakowi za zgodę na sesje zdjęciowe oraz strażakom JRG Jelcz-Laskowice za pomoc w jej przeprowadzeniu.