Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Ćwiczenia, pokazy, uroczystości > Szkolenie EWE - Rzepin - 20.09.2014

  20 września 2014 r. w Rzepinie (pow. słubicki, woj. lubuskie) odbyło się – już drugie na terenie powiatu słubickiego – szkolenie w zakresie postępowania w wypadku awarii i pożarów instalacji gazowych, przygotowane przez firmę EWE – dostawcy gazu ziemnego i operatora sieci gazowej m.in. w woj. lubuskim. W szkoleniu wzięli udział strażacy z KP PSP w Słubicach, a także z jednostek OSP z gmin Rzepin, Ośno Lubuskie i Cybinka, oraz z partnerskiej niemieckiej gminy Hoppegarten (land Brandenburgia, Niemcy). Nie zabrakło również przedstawicieli lokalnej administracji i zarządzania kryzysowego.

  Szkolenie składało się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Pierwsza obejmowała wykład (w sali Miejskiego Domu Kultury) wraz z prezentacją typowej zewnętrznej skrzynki gazowej, montowanej na obiektach zaopatrywanych w gaz ziemny przez EWE. Część praktyczna odbyła się na tymczasowym poligonie, który powstał na pustej parceli między ulicami: Morelową, Wiśniową i Czereśniową. Wybudowano tam trzy stanowiska symulujące: pożar instalacji niskiego ciśnienia w budynku oraz pożarów gazu ziemnego wydobywającego się z uszkodzonych gazociągów średniego ciśnienia (podziemny oraz w otwartym wykopie). Na początku zaprezentowano nieskuteczność prób gaszenia płonącego gazu ziemnego za pomocą prądów wody i gaśnic pianowych. W tym miejscu wyjaśniamy brak zdjęć z tej fazy szkolenia: zastęp, w skład którego wchodził tego dnia red. Nowak, został w tym czasie zadysponowany do zdarzenia – jak się jednak okazało, alarm był fałszywy i z kolejnej części mamy już materiał fotograficzny.

  Zasadnicza faza szkolenia obejmowała gaszenie płonącego gazu ziemnego na poszczególnych stanowiskach za pomocą gaśnic proszkowych (6- i 12-kilogramowych). O ile gaszenie małego (instalacja niskiego ciśnienia) lub wysokiego, ale jednolitego płomienia (wykop) nie nastręczało uczestnikom ćwiczenia większych trudności, to nie wszystkie próby stłumienia pożaru nieregularnej chmury gazu wydobywającej się z niewidocznych dysz (podziemny pożar gazociągu) – nawet przy użyciu gaśnic GP-12 – były udane. Dobitnie pokazało to, jak duża musi być precyzja podawania proszku, jak dobra musi być koordynacja między działającymi wspólnie strażakami, i jak duża poprawka musi być brana na kierunek i siłę wiatru.

  Po zakończeniu części praktycznej wybranym jednostkom przekazano zestawy narzędzi nieiskrzących, ufundowanych przez organizatora ćwiczeń – EWE. Należy dodać, że szkolenie praktyczne (naturalnie z bezpiecznej odległości) mogli podziwiać mieszkańcy Rzepina.
  Rate this file (No vote yet)
  Rubbish
  Poor
  Fair
  Good
  Excellent
  Great