Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Ćwiczenia, pokazy, uroczystości > Manewry z zakresu pożarów wewnętrznych - PBL Zamczysko Nowe - 20.10.2012 r

  20 października 2012 roku w Przeciwpożarowej Bazie Leśnej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej Zamczysko Nowe odbyły się manewry 4 wybranych jednostek OSP z terenu województwa mazowieckiego. Celem ćwiczeń było zebranie jak największej ilości danych o prowadzeniu działań w przypadku pożarów wewnętrznych przez kadrę dydaktyczną SGSP oraz podnoszenie swoich umiejętności przez ćwiczących strażaków. Zaproszono jednostki OSP z Garwolina, Legionowa, Łomianek i Wesołej.

  Obiekt: Zbudowany na poligonie piętrowy trenażer konstrukcji metalowej z kilkoma wejściami, oknami i tarasem oraz klatką schodową. W budynku znajduje się labirynt, a także szereg innych utrudnień, które można modyfikować. W budowli nie wykorzystuje się otwartego ognia, a jedynie sam ciepły i drażniący dym. Dodatkowo na zewnątrz metalowe beczki imitują klatkę schodową (bardzo udane rozwiązanie), ścianki ze sklejki korytarz, a opony o dużej średnicy służą jako drzwi (po strąceniu dwóch górnych opon z każdego stosu uważało się, że drzwi są otwarte).

  Siły i środki:
  2 zastępy po 4 ratowników, jeden samochód gaśniczy. Drugi zastęp dociera na miejsce 5 minut po rozpoczęciu założenia.

  Zadania:
  Działania gaśnicze – zalanie wodą beczek: 1 – na dachu, 2 – z lewego skrzydła po pokonaniu labiryntu i otwarciu drzwi, 3 – z tarasu beczkę stojącą poniżej.
  Przeszukanie pomieszczeń – należało odnaleźć jak największą liczbę klocków porozrzucanych po trenażerze;
  Przystawienie drabiny do okna jako wykonanie ewentualnej drogi ewakuacyjnej dla ratowników;
  Ewakuacja – 2 poszkodowanych w obiekcie;
  Oddymienie – właściwe ustawienie wentylatora, otwarcie okien i drzwi;
  Prowadzenie łączności radiowej;
  Wykonanie zasilenia z hydrantu w odległości 60 metrów od pojazdu.

  Każda jednostka otrzymała możliwość kilkukrotnego ćwiczenia (rotacja ratowników). Kolejność została wylosowana. Strażacy nie podglądali działań innych jednostek. Po każdym podejściu, kierownicy pozoracji przekazywali naczelnikom OSP swoje wnioski i uwagi, które następnie były omawiane wewnętrznie.