Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Akcje > Pożary > Pożar składowiska opon w Bogdance - 22.08.2013 r

  21 sierpnia 2013 roku około godziny 20.40, pracownicy firmy zajmującej się recyklingiem opon, zauważyli pożar na składowisku surowca wykorzystywanego przez ich firmę. W pierwszym momencie pożaru który powstał od strony lasu, pracownicy sami próbowali opanować żywioł za pomocą gaśnic proszkowych i jednego prądu wody. Niestety działania te nie przyniosły oczekiwanego rezultatu i konieczne było wezwanie straży pożarnej.

  O godzinie 20.49 do PSK w Łęcznej wpłynęło zgłoszenie o pożarze składowiska opon w miejscowości Bogdanka, w gminie Puchaczów w powiecie łęczyńskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Kopalni Węgla Kamiennego Bogdanka. Na miejsce od razu skierowane zostały siły i środki z JRG w Łęcznej, oraz duże siły OSP z powiatu. Po dotarciu pierwszych zastępów na miejsce, okazało się, że ogniem zajęte jest już około 40% składowiska o powierzchni ok 1000 metrów kwadratowych a pożar w błyskawicznym tępię się rozprzestrzenia. O godzinie 1 w nocy, ogniem zajęte było już 80% surowca, płomienie sięgały kilkunastu metrów w górę i widoczne były z kilku kilometrów od miejsca zdarzenia. W tym momencie z żywiołem walczyło już 16 zastępów z powiatu łęczyńskiego, ale również z Chełma, Lublina i Świdnika. Działania skupiły się na dwóch głównych założeniach: pierwszym było działanie w natarciu na palące się opony, drugim zaś była obrona hali produkcyjnej, wraz z maszynami stojącymi w jej sąsiedztwie. Gęsty, toksyczny dym oraz ogromna temperatura to nie jedyne problemy z jakimi borykali się strażacy podczas działań. Ogień nie reagował na wodę i jedynym skutecznym środkiem gaśniczym pozostawała piana, podawana w rożnych stopniach spienienia od ciężkiej, po lekką podawaną za pomocą APL. Pożar opanowany został dopiero w godzinach rannych dnia 22 sierpnia.

  Drugiego dnia akcji, strażacy skupili się już tylko na działaniach gaśniczych, prowadzonych w natarciu od strony budynków produkcyjnych. Podano 2 prądy wody z DWP stacjonarnych na samochodach, z 3 linii gaśniczych oraz jednego przenośnego działka wodno- pianowego. Woda do działań gaśniczych czerpana była z cieku technologicznego kopalni Bogdanka, oraz zbiornika wodnego, znajdującego się również na jej terenie. Na terenie firmy zorganizowano zapas kilku tysięcy litrów środka pianotwórczego. Pomimo, że ogień został już opanowany, pożarem dalej objęte było ok 2/3 składowiska. Na ugaszonej części, za pomocą ładowarki prowadzone były działania mające na celu dogaszenie pogorzeliska.
  SIS drugiego dnia działań:
  PSP
  302[L]39 – GCBM – JRG 2 Lublin
  302[L]71 – SLOp – JRG 2 Lublin
  361[L]39 – GCBM – JRG 1 Chełm
  461[L]23 – GBA – JRG Łęczna
  461[L]25 – GCBA – JRG Łęczna
  OSP KSRG
  469[L]40 – GCBA – OSP Spiczyn
  469[L]51 – GBA – OSP
  469[L]69 – GBA – OSP Łęczna
  OSP spoza KSRG
  467[L]24 – GCBA – OSP
  468[L]21 – GBA – OSP Albertów
  468[L]23 – GBA – OSP Januszówka
  468[L]28 – GBA – OSP Ciechanki

  Trzeciego dnia ogień ostatecznie został ugaszony i rozpoczęło się żmudne i pracochłonne dogaszanie pogorzeliska, które nie zakończyło się do dnia publikacji naszego materiału (26.08.2013). W akcji udział wzięło łącznie kilkadziesiąt zastępów PSP jak i OSP a kilka bierze udział w dalszym ciągu. Spaleniu uległ surowiec w postaci zużytych opon, w ilości sztuk ok 1 miliona, koparka oraz suwnica. Straty oszacowano wstępnie na ok 7 milionów złotych. Przyczyną pożaru było podpalenie. Wszystkie środki produkcyjne były ubezpieczone, jednak polisa nie pokryje w całości strat poniesionych przez właściciela firmy.