Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Akcje > Pożary > Pożar nieużytków - Lublin, ul. Żeglarska - 26.04.2012

  Pewnego kwietniowego popołudnia (a był to dokładnie 26 kwiecień 2012), dwóch młodych mężczyzn wracało samochodem z bardzo udanej sesji fotograficznej, w niesamowicie ciekawej jednostce OSP. W pewnym momencie jeden z nich będący pasażerem zauważył kłęby dymu unoszące się z okolic ogródków działkowych nad Zalewem Zemborzyckim, w pobliżu ulicy Żeglarskiej w Lublinie. Kierowca widząc co się dzieje postanowił zawrócić i udać się w miejsce wskazane przez kolegę.
  Kiedy dojechali na miejsce, okazało się że płonie sucha trawa i zarośla na terenie sąsiadującym bezpośrednio z ogródkami działkowymi, co stanowiło realne zagrożenie przeniesienia się ognia na znajdujące się tam zabudowania. Mężczyźni (a byli nimi Przemysław Ciuraj i Rafał Molenda) po krótkiej naradzie postanowili o zdarzeniu poinformować straż pożarną. Po kilku minutach od zgłoszenia na miejsce akcji przybył zastęp GBA, z pobliskiej JRG 2 w Lublinie.
  Strażacy natychmiast przystąpili do akcji i przy pomocy tłumic próbowali zapanować nad szalejącym żywiołem. W pewnym momencie tłumica jednego ze nich uległa znacznemu uszkodzeniu. Strażak niezwłocznie zmienił taktykę i kontynuował akcję za pomocą znalezionego w trawie dziurawego wiaderka, czerpiąc wodę z pobliskiego cieku wodnego.
  Po kilkunastu minutach akcja była zakończona a pożar został ugaszony. Strażacy wrócili do koszar a dwaj redaktorzy do domów, by tam w spokoju nacieszyć się efektami pracy po tak zróżnicowanym pod względem fotograficznym dniu.

  Pożar wybuchł przed godziną 17 i był skutkiem podpalenia. Spaleniu uległy nieużytki na powierzchni ok 0,5 hektara. W akcji uczestniczył jeden zastęp z JRG PSP nr 2 w Lublinie a dokładnie 302[L]21 GBA 2/24 Mercedes Benz 1124/JZS 024.