Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Ćwiczenia, pokazy, uroczystości > XIX. Międzynarodowy Strażacki Rajd Gwiaździsty 2011 > ZLF 4500 Mercedes/Bachert

  ZLF 4500 - MB LAK 1620 B/Bachert - FF Brunsbüttel
  Ten imponujący Mercedes LAK 1620 B z 1967 r. prawie trzy dekady służył do ochrony portu na rzece Łabie w Brunsbüttel (Szlezwik-Holszytn). Jest to ZLF - Zumischlöschfahrzeug - czyli specyficzny typ przemysłowego samochodu gaśniczego, przeznaczonego do pełnienia roli (jak sama nazwa wskazuje) mobilnego dozownika środka pianotwórczego. Zbiornik o pojemności 4.500 l zalany był środkiem pianotwórczym, natomiast woda konieczna do wytworzenia piany musiała być dostarczana w dużych ilościach z zewnątrz, np. z sieci hydrantowej. Mimo to, pojazd wyposażony był także w dwa zwijadła szybkiego natarcia oraz dwulufowe działko wodno-pianowe (firmy Total), a także węże ssawne do samodzielnego poboru wody, np. wprost z kanału. Autopompa posiadała wydajność 3.500 l/min @ 8 bar. Zabudowę wykonała firma Gebrüder Bachert z Kochendorf. Pojazd służył aż do lutego 1996 r.

  „Sir Henry” - bo taki przydomek posiada owa dostojna maszyna – jest jednym z 7 pojazdów tego typu, jakie wyprodukował Bachert i jedynym, jaki dotrwał do naszych czasów. W Niemczech był jeszcze jeden egzemplarz, który zezłomowano. 5 sztuk wykonanych w 1968 r. przeznaczonych były na eksport do Arabii Saudyjskiej, gdzie miały trafić do rafinerii ropy naftowej. Niestety statek, którym były przewożone, uległ katastrofie i zatonął. Wszystkie 5 pojazdów spoczywa w pokoju na dnie Morza Śródziemnego.

  ***

  Podwozie: Mercedes-Benz LAK 1620 B
  Napęd: 4x2
  Silnik: o mocy 210 KM @ 2200 obr./min
  Obsada: 1+2

  Zabudowa: Bachert
  Zbiornik (środek pian.): 4.500 l
  Autopompa: Bachert, 3.500 l/min @ 8 bar