Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Pojazdy i sprzęt > Inne jednostki ochrony p.poż > Portowa Straż Pożarna 'Florian' Gdańsk - Oddział II

  'Florian' - Oddział II - Westerplatte
  Portowa Straż Pożarna "Florian" - Oddział II
  ul. Sucharskiego.

  Wyposażenie:

  313[G]25 - GCBA 14/60 - Renault Kerax/Wawrzaszek
  313[G]26 - GCBA 13/48 - Steyr/Rosenbauer
  313[G]27 - GCBA 4/24 - Iveco EuroFire/Magirus
  313[G]35 - GCAPr 60/3000 - Steyr/Carmichael
  313[G]59 - SLSan - Renault Traffic/Sanicar

  SLKw - Kia T2500
  SLKw - Citroen C15

  2x APL
  2x DWP 1600 l/min
  Przyczepka pożarnicza
  Agregat proszkowy - AP 250
  Agregat pompowy wysokiej wydajności

  _________________________________________

  Historia

  Historia PortSP 'Florian' w Gdańsku sięgają późnych lat 40. ubiegłego wieku. Dźwigający się z wojennych zniszczeń kraj potrzebował intensywnej wymiany handlowej (m.in. eksport węgla), ożywiającej gospodarkę. Od 1946 nastąpiła zatem intensywna odbudowa i rozbudowa portu gdańskiego. Ponieważ szczupłe siły i środki Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej okazały się niewystarczające do zapewnienia statkom i urządzeniom portowym należytej ochrony, w 1947 powołano do życia Portową Straż Pożarną. Juz w 1951r. strażacy przeprowadzili się do nowoczesnych koszar w lewobrzeżnej części portu (obecny Oddział I), pojawił się również pierwszy statek pożarniczy, m/s 'Płomień'. PortSP była strategicznie ważną jednostka dla portu, a konsekwentnie gospodarki kraju, toteż już od lat 50. była systematycznie doposażana w nowoczesny sprzęt produkcji zachodniej - do ciekawszych pojazdów pozyskanych z zagranicy należała drabina mechaniczna angielskiej firmy Merryweather na szwedzkim podwoziu Scania-Vabis. Dzieki powołaniu wyspecjalizowanej jednostki, zajmującej się także prewencją, liczba pożarów na terenie portu spadła w ciągu 5 pierwszych lat jej istnienia o ponad 60%. PortSP rozwijała się wraz z gdańskim portem - gdy rusza budowa Portu Polnocnego w latach 70., powstaje również Oddział II przy Westerplatte (ul. Mjr Sucharskiego). W 1987r., u szczytu swej potęgi, PortSP zatrudniała 370 ludzi, posiadała 19 pojazdów, 4 statki pożarnicze oraz liczne przyczepy i agregaty. W 1991r. Portowa Straż Pożarna została przekształcona w spółkę (PortSP 'Florian' Sp. z o.o.).
  __________________________________________

  Współczesność

  Obecnie na wyposażeniu PSP „Florian” jest 9 samochodów bojowych, karetkę oraz sprzęt i samochody pomocnicze. Zadania związane z obsługą statków pożarniczych i ratownictwem morskim przejęła Morska Straż Pożarniczo-Ratownicza.

  Zadaniami PSP „Florian” jest ochrona przeciwpożarowa, ekologiczna i medyczna Portu, spółek portowych oraz przylegających do Portu części miasta. Poza tym asystuje ona przy przeładunku materiałów niebezpiecznych, prowadzi warsztat naprawy podręcznego sprzętu przeciwpożarowego oraz świadczy usługi serwisowe tego sprzętu na statkach, w spółkach portowych i wielu firmach na terenie województwa pomorskiego. Zadania te wykonywane są przez 136 osób.

  Opis na podstawie strony Portowej Straży Pożarnej 'Florian' - http://pspflorian.republika.pl
  _________________________________________
  ------------------------------------------------
  Serdeczne podziękowania dla Strażaków za miłe przyjęcie i poświęcony czas.