Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Akcje > Wypadki i inne miejscowe zagrożenia > Zderzenie dwóch ciężarówek – Lublin al. Kraśnickie – 05.10.2011

  Dwie rozbite ciężarówki, poszkodowani kierowcy, cały ładunek cegieł wysypany na ulicę i utrudnienia w ruchu do późnych godzin popołudniowych, to bilans wypadku jaki zdarzył się 5 października.2011 roku, na alejach Kraśnickich w Lublinie.
  Poruszający się od strony Kraśnika w kierunku centrum ciągnik siodłowy Scania, wraz z naczepą po brzegi wyładowaną kruszywem, najechał na przyczepę stojącego Volvo wiozącego cegły. W momencie zderzenia kierowca Volvo znajdował się pod pojazdem, najprawdopodobniej usuwając usterkę pojazdu. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów z JRG 1 Lublin, okazało się, że kierowca Volvo został uwięziony pod przyczepą, oraz że jest przysypany ładunkiem. Kierowca Scanii znajdował się poza pojazdem i był opatrywany przez zespół Pogotowia Ratunkowego. W pierwszej fazie działań, strażacy przystąpili do uwalniania poszkodowanego za pomocą podnośników hydraulicznych, oraz stabilizacji przyczepy. W miarę przybywania dalszych sił i środków, przystąpiono do rozładunku zestawu, w celu zmniejszenia jego wagi. Kiedy uwolniono rannego, którego z obrażeniami nóg przekazano pogotowiu, przystąpiono do dalszych działań polegających na zabezpieczeniu rozlanych płynów eksploatacyjnych, oraz uprzątnięciu ładunku cegieł na pobocze drogi.
  Kolejny etap działań, polegał na uprzątnięciu wraków i ładunku oraz udrożnieniu ruchu. Zadanie to zlecono firmie Sztyrlic z Lublina, specjalizującej się w ratownictwie drogowym. Pracownicy firmy za pomocą dwóch ciężkich pojazdów ratownictwa drogowego, lawety, oraz piły do cięcia stali i betonu usuwali zakleszczone wraki do późnych godzin popołudniowych.
  Wypadek spowodował znaczne utrudnienia w ruchu pojazdów, ponieważ aleje Kraśnickie są miejskim odcinkiem Drogi Krajowej nr 19 oraz ważną arterią komunikacji dla miasta Lublina. Ruch w kierunku centrum miasta kierowany był objazdami, natomiast w kierunku wylotowym, momentami odbywał się wahadłowo.
  W działaniach uczestniczyło 56 strażaków, w tym 26 słuchaczy Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP w Lublinie.

  W działaniach udział brały:
  Państwowa Straż Pożarna
  220[L]87 – Sbus Kapena
  220[L]97 – SLOp Citroen Berlingo

  300[L]81 – SLOp VW Golf III

  301[L]21 – GLBA Iveco/Szczęśniak
  301[L]43 – SRt Mercedes/Saurus
  301[L]90 – SLOp Jeep/Wawrzaszek

  302[L]48 – SDź Bumar Łabędy
  302[L]49 – SCRd Volvo/Eurokran
  302[L]71 – SLKw VW Transporter

  303[L]90 – SLKw Lublin III

  304[L]90 – SLOp Skoda Octavia

  Firma Sztyrlic
  Scania R620/Omars; Volvo FH16 – 700/Omars; Mercedes Sprinter; laweta Volvo FL
  Ponad to:
  Policja
  Pogotowie Ratunkowe
  Straż Miejska
  Nadzór Ruchu MPK