Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Pojazdy i sprzęt > Ochotnicze Straże Pożarne > [F] - woj. lubuskie > OSP Witnica (KSRG)

  Ochotnicza Straż Pożarna w Witnicy
  OSP Witnica to jednostka wiodąca nie tylko we własnej gminie czy powiecie, ale pod wieloma względami także w całym województwie lubuskim, a nawet w kraju. Nie chodzi tu bynajmniej jedynie o szpaler nowoczesnych pojazdów i imponującą strażnicę o standardzie zbliżonym do obiektów jednostek zawodowych. OSP Witnica jest również motorem współpracy międzynarodowej, a także organizatorem ćwiczeń. 36 członków czynnych w JOT (na 44 ogółem) zapewnia jej odpowiednią dyspozycyjność i mobilność. Na terenie strażnicy regularnie odbywają się szkolenia i ćwiczenia, a sama Witnica nie raz była już arena międzynarodowych manewrów ratowniczych przy udziale sił i środków z Niemiec. Strażacy z gminy Witnica prowadzą współpracę z jednostkami z gminy Müncheberg (powiat Märkisch-Oderland, land Brandenburgia).

  Średnia ilość wyjazdów jednostki utrzymuje się w ostatnich latach na poziomie powyżej 200. Na rano w dniu publikacji materiału (14.09.2014) jednostka zanotowała 178 interwencji.

  Więcej o projekcie budowy Regionalnego Centrum Ratownictwa pod drugim zdjęciem budynku.

  * * *

  OSP Witnica

  ul. Żwirowa 2

  Wyposażenie:

  309[F]82 - GCBA 8/50 - MB Actros 3344/Bocar
  309[F]83 - SLRt - Ford Transit/ Stolarczyk
  309[F]84 - SLOp - Ford Ranger/Bocar
  309[F]85 - SLRmed – MB W124/Visser
  309[F]86 - GBA 2,5/16 - MB Atego 1325AF/Stolarczyk
  309[F]87 - SD-30 - MB 1422/Metz

  Samobieżny podnośnik hydrauliczny ESDA (tzw. „pająk”)

  Przyczepka gaśnicza – HL.900.40 (M16/8 Tohatsu)
  Przyczepka kwatermistrzowska (z namiotem, nagrzewnicami, sprzętem rat. med.)
  Przyczepka do transportu łodzi

  Łódź z silnikiem zaburtowym + deska lodowa

  * * *

  „Witnica – czysta i zielona”

  Prawie 7-tysięczna Witnica to drugie co do wielkości miasto powiatu gorzowskiego ziemskiego (po Kostrzynie n/O). Słynie przede wszystkim (w tej chwili już w całej Polsce) z browaru o ponad 160-letniej tradycji, który po latach wytwarzania złocistego napoju niekoniecznie najlepszego sortu dokonał zwrotu o 180 stopni i obecnie oferuje duży asortyment solidnej jakości piwa, a także własne napoje energetyzujące, podpiwki i kwas chlebowy, a nawet piwo do kąpieli (!). XIX-wieczne zabudowania browaru kontrastują z nowoczesnymi zakładami na obrzeżu miasta. Na inwestorów czeka (gminna) Witnicka Strefa Przemysłowa. Osobliwością i jednocześnie atrakcją miasta jest Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji.

  Gmina miejsko-wiejska Witnica obejmuje obszar ok. 280 km², a zamieszkany przez ponad 13.000 osób. Lesistość gminy wynosi 44% (głównie część północna – część południowa to tereny rolnicze i zalewowe w dolinie Warty). Przez jej teren przebiega jedna z najbardziej obciążonych i najbardziej niebezpiecznych dróg województwa lubuskiego – DW 132, łącząca Kostrzyn n/O z Gorzowem – a także linia kolejowa nr 203: Kostrzyn-Gorzów-Krzyż Wlkp.-Tczew (element dawnej trasy Berlin-Królewiec, tzw. „Ostbahn”). Na terenie gminy znajdują się także fragmenty DW 130 i 131 oraz most nad Wartą (w Świerkocinie).

  Na terenie gminy Witnica funkcjonuje 6 jednostek OSP, w tym 2 włączone do KSRG (Witnica S-6 i Mościce S-3). Pozostałe 4 to: OSP Kamień Wielki (S-2), OSP Kamień Mały (S-1), OSP Nowiny Wielkie (S-1), OSP Pyrzany (S-1). Na wyposażeniu jednostek znajduje się łącznie 14 samochodów, w tym 9 gaśniczych (3 ciężkie, 4 średnie i 2 lekkie) oraz 5 specjalnych (1 SLRt, 2 SLOp, 1 SLRmed i 1 SD-30). Za czasów dawnego woj. gorzowskiego (jeszcze przed 1992 r.), gmina Witnica podlegała Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Dębnie.