Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Pojazdy i sprzęt > [Z] - woj. zachodniopomorskie > 490[Z] - Komenda Powiatowa PSP w Myśliborzu > 492[Z] - Posterunek PSP Dębno

  492[Z]21 - GBA 2,5/16 - Star 244/JZS 005M*
  Starów 244 w służbie PSP coraz szybciej ubywa, a te, które pozostają jeszcze w podziale bojowym, z reguły pełnią funkcję rezerwową i/lub pojazdu przeznaczonego do gaszenia pożarów w terenie. Tak jest tez w Dębnie. Posiadany przez Posterunek egzemplarz Stara jest jednak absolutnym unikatem, prawdopodobnie jedynym tak głęboko zmodyfikowanym egzemplarzem w oryginalnej zabudowie. 492[Z]21 przewozi 5 aparatów ODO – i to zamontowanych w kabinie w miejscu oparć siedzeń załogi (4 aparaty) i oparcia fotela dowódcy. Na tym jednak nie koniec. Pojazd posiada aż 2 szybkie natarcia – oryginalne, zamontowane nad pulpitem sterowania autopompą, oraz dodatkowe, zamontowane w tylnej skrytce po lewej stronie. Uwagę zwraca tez nietypowe DWP, które zostało skompletowane przez załogę (na dachu znajduje się również nakładka pianowa), zabudowane w innym miejscu niż DWP-16 montowane fabrycznie na 'Coli' do 1987 r. Kolejną, nie mniej ważną modyfikacją jest maszt oświetleniowy. Składa się on z dwóch najaśnic, zamontowanych na ok. 4-metrowym, metalowym maszcie. Cala ta konstrukcja spoczywa na dachu, sprawiana jest ręcznie (podniesienie o 90 stopni i zablokowanie). Do tego kilka mniejszych dodatków, jak np. odpowiednie malowanie nasad, dodatkowe biało-czerwone pasy poprawiające widoczność tyłu pojazdu. Słowem, dzięki pomysłowości i zaangażowaniu strażaków, Star został doposażony w praktycznie wszystkie elementy wyposażenia, których brak przekładał się na jakościową przepaść tego modelu w stosunku do nowszych, bardziej uniwersalnych wozów PSP. Rola pierwszego wyjazdu to dla Stara już przeszłość. Obecnie najczęściej wyjeżdża tandem 25 i 43 - samochody nowoczesne, w których wszystkie podstawowe udogodnienia zostały zamontowane fabrycznie. Star jest, jak wspomniano wyżej, pojazdem rezerwowo-terenowym.

  Podwozie: Star P224L, FSC Starachowice
  Silnik: typ 359, poj. 6.842 cm3, moc 110 kW @ 2760 obr./min
  DMC: 10.600 kg
  Rocznik: 1991
  Układ miejsc: 1+1+4 (4 w zabudowie).

  Układ wodno-pianowy:

  - Zbiornik wody 2.500 l
  - Zbiornik środka pian.: 250 l
  - Autopompa: jednozakresowa GZUT A16/8, 1600 l/min @ 8 bar
  - Nasady: 2x tłoczne 75 (prawa strona), 2x ssawne 110 (jedna z tyłu, druga po lewa stronie), 2x tankowania hydrantowego (z tyłu), 1x tankowania śr. pian. 52 (prawa strona).
  - DWP (dodatkowe – nie było wyposażeniem fabrycznym)
  - 2x szybkie natarcie (fabryczne oraz dodatkowe).

  Zabudowa: Jelczańskie Zakłady Samochodowe (JZS), typ 005M

  Wyposażenie (m.in.): agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy (konstr. własna), drabina ratownicza wysuwana dwuprzęsłowa, drabina słupkowa, składany zbiornik wody, motopompa pływająca Niagara, pilarka do drewna, 5x AODO w oparciach (w tym fotela dowódcy), prądownice i wytwornice pianowe, wysysacz inżektorowy, armatura (w tym 3x zasysacz liniowy praz kurtyna wodna), odcinki tłoczne i ssawne, sprzęt do zabezpieczenia i sprzątania miejsca zdarzenia.

  *Pojazd wycofany z podziału i zastąpiony Renault Midlum/Wawrzaszek