Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Pojazdy i sprzęt > [S] - woj. śląskie > 300[S] - Komenda Miejska PSP w Katowicach > 302[S] - Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza nr 2

  JRG-2 Katowice (Piotrowice)
  Katowice są dużym, dziesiątym co do wielkości w Polsce, miastem na prawach powiatu a zarazem stolicą województwa śląskiego, gęsto zaludnionego okręgu przemysłowego, siedzibą władz samorządu wojewódzkiego i administracji rządowej.

  Katowice zajmują obszar 164,5 km2 i zamieszkuje je 325 tys. osób. Miasto graniczy wyłącznie z gminami miejskimi:
  Chorzowem, Czeladzią, Lędzinami, Mikołowem, Mysłowicami, Rudą Śląską, Siemianowicami Śląskimi, Sosnowcem i Tychami. Katowice razem z 13 okolicznymi miastami na prawach powiatu tworzą ponad dwumilionowe, unikatowe w przestrzeni polskiej i europejskiej skupisko ludności nazywane Konurbacją Górnośląską. Konurbacja ta stanowi z kolei centrum większego skupiska miast, największego w Polsce obszaru metropolitalnego liczącego około 3 mln osób, natomiast całe Województwo Śląskie liczy 4,8 mln mieszkańców.

  Katowice znajdują się przy wschodniej granicy historycznej, geograficznej i kulturowej Śląska, należy do jego części górnośląskiej. Podobnie jak okoliczne miejscowości Katowice na przestrzeni wieków zmieniały wielokrotnie przynależność państwową. Katowice utrzymały prawa miejskie dopiero w 1865 roku, wcześniej będąc nabieraj¹ca znaczenia w regionie uprzemysłowiona gminą wiejską należącą do dóbr mysłowickich. Tak jak w czasach kiedy Katowice były jeszcze wsią, miały one wiele miejskich cech, tak i obecnie w wielkomiejskim charakterze Katowic możemy nawet w Śródmieściu odnaleźć niezwykłe cechy wiejskie, które trudno jest znaleźć np. w dużej rozwijającym się Wrocławiu czy Krakowie. Teren miasta posiada bardzo urozmaicona rzeźbę ze sporymi różnicami względnych wysokości, które przekraczaj¹ 110 m. Przez Katowice biegnie dział wodny pomiędzy dorzeczami Wisły (Rawa, Bolina, Mleczna, potok Ławecki) a Odrą (Kłodnica, Ślepiotka i potok Kokociniec). Część obszaru Katowic na skutek eksploatacji przemysłowej, m.in. podziemnej aktywności wydobywczej i natężenia transportu obejmuje obszar o obniżonej jakości środowiska. Sytuacja ekologiczna ulega jednak systematycznej i zauważalnej poprawie.

  JRG 2 Katowice działa od 1987 roku. W koszarach JRG służbę pełni 72 strażaków. Na wyposażeniu jednostki znajduje się aktualnie dziewięć pojazdów pożarniczych. Podstawowy obszar chroniony jednostki stanowią południowe dzielnice miasta Katowice. JRG-2 Katowice-Piotrowice jest jedną z czterech Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w województwie śląskim, w której została utworzona Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego.
  Na bazie jednostki utworzony został również Europejski Moduł Ochrony Ludności o profilu CBRN (Chemical, Biological, Radiological and Nuclear). Strażacy JRG II Katowice-Piotrowice w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności uczestniczą w szkoleniach i ćwiczeniach międzynarodowych, dzięki czemu są przygotowani do prowadzenia specjalistycznych działań ratowniczych na terenie całej Unii Europejskiej.

  ***

  Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza numer 2 Katowice
  ul. Kościuszki 189
  40-525 Katowice-Piotrowice

  Wyposa¿enie:

  302[S]21 - GBA 2,5/24 - Renault Midlum 300.15 DXi/ISS Wawrzaszek
  302[S]22 - GBA 2/17 - Renault Midliner M210/ISS Wawrzaszek
  302[S]25 - GCBA 8/50 - Renault Kerax 420dCi/ISS Wawrzaszek
  302[S]43 - SCRt - Scania G420CB/ISS Wawrzaszek
  302[S]51 - SD-30 - Iveco 160E22/Magirus
  302[S]60 - SCRchem - Renault Premium 320 dCi/ISS Wawrzaszek
  302[S]61 - SLRChem - Mercedes Benz Sprinter 313 CDI/ISS Wawrzaszek
  302[S]81 - SLKw - Opel Vivaro
  302[S]90 - SLOp - Land Rover Freelander 2