Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Ćwiczenia, pokazy, uroczystości > Bronto Demo Tour 2012: Siedlce i Lublin - 24-25.04.2012

  Siedlce - 24 kwietnia 2012
  Pokazy z serii Bronto Demo Tour 2012 mają na celu zademonstrowanie strażakom i pasjonatom ratownictwa możliwości podnośników hydraulicznych fińskiej firmy Bronto Skylift. Polski diler firma Finnservis prezentuje podnośnik F32 TLK o wysięgu 32 metrów zabudowany na specjalnie przygotowanym podwoziu Scania P360.

  Korzystając z okazji Komenda Miejska PSP w Siedlcach postanowiła rozbudować pokazy możliwości podnośnika i połączyć je z ćwiczeniami w wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych z Osiedla Warszawskiego w Siedlcach.

  Scenariusz ćwiczeń przedstawiał się następująco:

  O godzinie 11:58 do Miejskiego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach wpływa zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym przy ul. Pomorskiej. Na miejsce zadysponowane zostają zastępy strażaków z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 1 i 2, które po niecałych 5 minutach docierają na miejsce. Dowódca zauważa, że z okna na 8 piętrze wydobywa się dym. Poleca ratownikom udanie się na rozpoznanie z jednoczesnym rozwinięciem linii gaśniczej po klatce schodowej. Rozstawiony zostaje również skokochron, na wypadek gdyby wskutek odcięcia drogi ewakuacyjnej przez pożar, któryś z mieszkańców zmuszony był do ewakuowania się tą drogą. Sprawiony zostaje także specjalistyczny podnośnik hydrauliczny. Na 7 pietrze strażacy napotykają znaczne zadymienie, a w nim znajdują nieprzytomną osobę. Ze względu na zagrożenie życia zostaje ona niezwłocznie ewakuowana. Po dotarciu na kolejną kondygnację ratownicy znajdują pożar i gaszą go prądem wody. Znajdują też kolejną osobę. Wprawdzie ogień nie stanowi już zagrożenia, lecz gesty, toksyczny dym nadal utrzymuje się na najwyższych piętrach. Z tego względu poszkodowany zostaje ewakuowany do strefy bezpiecznej a tam zbadany przez koordynatora medycznych działań ratowniczych. Czynności życiowe są w normie, jest jedynie podtruty dymem. Niestety jego stan (człowiek jest w gipsie) wymaga transportu w pozycji poziomej. Po włożeniu na deskę ratowniczą, ta wraz z nim trafia do kosza podnośnika hydraulicznego, który już czeka przy oknie klatki schodowej wraz z ratownikami. Duża pojemność i powierzchnia kosza zamontowanego na podnośniku umożliwiają bezpieczne przewiezienie pacjenta i ratowników na dół, jednocześnie zapewniając możliwość kontrolowania jego stanu. Poszkodowani zostali przekazani przybyłym zespołom ratownictwa medycznego a dalsze działania polegały na kontynuacji oddymiania klatki schodowej. Cała akcja trwała niespełna godzinę.

  Gdy strażacy zaczynali składać sprzęt z powrotem na wozy, dotarła do nich informacja, o niebezpiecznym zdarzeniu w budynku obok. Na rozstawionych przy elewacji rusztowaniach, na wysokości 8-go piętra zasłabł robotnik i potrzebuje szybkiej pomocy. Nastąpiła szybkie przeorganizowanie terenu akcji. Na rozpoznanie udali się ratownicy z JRG 1, zabierając ze sobą torbę medyczną. Okazało się, że jedyny dostęp do poszkodowanego jest możliwy poprzez rusztowania. Ratownicy rozpoczęli wspinaczkę po drabinkach a jednocześnie podjęto decyzję o przestawieniu podnośnika pod budynek. Gdy strażacy dostali się już na górę udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy oraz wciągnęli przy pomocy linki deskę ratowniczą. W tym czasie rozstawiony już został podnośnik, który skutecznie pokonał trudności z dojazdem oraz zaparkowanymi przy drodze pożarowej pojazdami. Również w tym przypadku poszkodowany został umieszczony w koszu a następnie wraz z ratownikami zjechał na powierzchnię ziemi, gdzie zaopiekowały się nim służby medyczne.

  Po zakończonych ćwiczeniach odbyły się również pokazy innych możliwości podnośnika na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Siedlcach, gdzie demonstrowano między innymi: podawanie prądów gaśniczych z kosza podnośnika w tym przy pomocy działka o wydajności 2500 l/min czy podnoszenia samochodu osobowego za pomocą ramienia hydraulicznego.

  Opis: Mateusz Czajkowski i Rafał Własinowicz