Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Pojazdy i sprzęt > [L] - woj. lubelskie > 540[L] - KP PSP Tomaszów Lubelski

  541[L]21 – GBA 2,5/ 27 – Tatra T 810/PS Szczęśniak
  Jedna z czterech bliźniaczych Tatr T - 810, które zostały zakupione do komend powiatowych PSP na terenie województwa lubelskiego. Ich zakup możliwy był dzięki środkom RPO województwa lubelskiego na lat 2007 – 2013 w ramach programu: „Ochrona Naturalnych Ekosystemów Południowej Części Lubelszczyzny”. Koszt zakupu czterech pojazdów wyniósł 3 386 448,00 PLN, z czego 64,22% dofinansowała Unia Europejska. Samochody trafiły do komend powiatowych PSP w Biłgoraju, Janowie Lubelskim, Kraśniku i Tomaszowie Lubelskim.

  Tatra T – 810 jest dość nietypową konstrukcją w stajni czeskiego producenta, zarówno ze względu na wyjątkowe portalowe zawieszenie, jak i niekonwencjonalną współpracę z firmą Renault od której pochodzą takie podzespoły jak kabina, silnik czy skrzynia biegów. T – 810 jest pojazdem typowo terenowym kategorii III, z napędem 6x6 i zawieszeniem dającym prawie nieograniczone możliwości poruszania się w trudnym i niedostępnym terenie. Dodatkowo auto wyposażone zostało w system CTIS, który automatycznie reguluje ciśnienie powietrza w kołach, odpowiednio do warunków terenowych. Podzespoły firmy Renault ułatwią serwisowanie terenowej „Czeszki” na terenie Polski, gdzie sieć serwisowa Tatry nie pokrywa szczelnie terytorium kraju.
  Niestety oprócz wielu wymienionych wyżej zalet auto posiada kilka wad, które widać już na pierwszy rzut oka. Pierwszą z nich jest rozmiar auta, które mówiąc kolokwialnie jest ogromne, jego rozmiary znacznie przekraczają gabaryty klasycznego pojazdu typu GBA. Jako drugą wadę można uznać promień skrętu, który nie pozwala na zawrócenie auta na niewielkiej przestrzeni. Ostatnim mankamentem auta jest delikatnie niedopracowana zabudowa pożarnicza. Debiuty bywają trudne, choć niestety w tym przypadku firma PS Szczęśniak zastosowała kilka niepraktycznych rozwiązań. Jednym z przykładów niedopracowania zabudowy może być umieszczenia wysuwanej platformy do mocowania zestawu hydraulicznego, która jest zamontowana tak wysoko, że aby zdjąć coś z niej trzeba wejść na podest. Niestety podest zamontowano idealnie pod platformą, więc jeśli wysuniemy hydraulikę, to nie ma możliwości wejścia na podwyższenie, przez co musimy dźwigać narzędzia z wysokości oczu. Natomiast powyżej szuflady na sprzęt RT znajduje się półka, do której dostępu z poziomu gruntu nie ma w ogóle.

  * * *

  Oznaczenie wg PN-EN 1846-1: samochód ratowniczo-gaśniczy M-3-6-2500-8/2700-1
  Oznaczenie wg PN-79/M-51300: GBA 2/24

  * * *

  Numer operacyjny syst. '02: 541[L]21
  Numer rejestracyjny: LTM05714

  * * *

  *Podwozie:

  Tatra T-810 (ROS 210)
  Napęd 6x6 kat. III
  Zawieszenie portalowe (bramowe)
  Prześwit max. 480 mm
  System CTIS do regulacji ciśnienia w kołach
  DMC 15 500 Kg

  *Kabina:
  Jednomodułowa
  Czterodrzwiowa
  Układ miejsc 1+1+4
  6 mocowań na aparaty ODO

  *Silnik:

  Typ Renault Dxi7
  6 cylindrów, wysokoprężny
  Turbodoładowany
  Moc 199KW (270KM)
  Euro 5

  *Zabudowa:

  Producent PS Szczęśniak
  Szkielet stal nierdzewna i aluminium
  Poszycie aluminium (pomalowane!)
  Ilość skrytek 5, zamykane aluminiowymi roletami

  *Układ wodno – pianowy:

  Autopompa Godivia P2A 2010
  Wydajność 2700 l/min przy ciśnieniu 10 bar i 378 l/min przy 40 bar
  Zbiornik wody 2500 litrów
  Zbiornik środka 250 litrów
  Linia LSN 60 metrów
  DWP