Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Pojazdy i sprzęt > [F] - woj. lubuskie > 450[F] - Komenda Powiatowa PSP w Żarach > 452[F] - JRG Lubsko

  452[F]21 - GBA 2/16 - MAN LE.220.B/Schmitz
  Rocznik 2001. 5 egzemplarzy tego pojazdu trafiło do PSP woj. lubuskiego, dzięki wsparciu finansowemu z unijnego programu PHARE. Samochody były 'pechowe', pojawił się bowiem problem wywrotności (poważnym wypadkom uległy MAN-y ze Strzelec Krajeńskich i Zielonej Góry), a także braku certyfikatu CNBOP, przez co, mówiąc kolokwialnie 'poleciały głowy', a MAN-y zostały wycofane. Dopiero parę lat później wozy powróciły do podziału bojowego w liczbie 4 egzemplarzy. Stacjonują w Lubsku, Strzelcach Krajeńskich, Nowej Soli i Sulęcinie. Zielonogórski MAN, który zderzył się z ciągnikiem siodłowym i przewrócił na bok, nie wrócił do służby. Nie obyło się bez wielu modyfikacji, m.in. zmniejszenia zbiornika do 2000 l (z 2400 l), demontażu motopomp Jöhstadt M8/8 (zamontowanych w przelotowej skrytce, z lewej strony - w tym wypadku w jej miejscu znajduje się motopompa pływająca, w innych np. hydraulika siłowa czy wentylator osiowy).

  To jedne z bardzo nielicznych samochodów gaśniczych zabudowanych przez zagraniczną firmę, zakupionych na potrzeby PSP w ostatniej dekadzie. Wyposażone są w również dość rzadki system piany sprężonej Schmitz One-Seven. Samochód jest oceniany jako bardzo praktyczny, ergonomiczny, zbudowany w oparciu o przemyślane koncepcje. Lubiany jest też za prostotę obsługi (zwraca uwagę m.in. system sterowania autopompą za pomocą przycisków, czytelnie wkomponowanych w uproszczony schemat układu wodno-pianowego).

  Już na pierwszy rzut oka widać w zabudowie pojazdu 'niemiecka rękę': świadczą o tym choćby charakterystyczne, duże lampy obrotowe i trąbki powietrzne (Martinshorn) zamiast elektronicznej syreny. Równie nietypowy jest układ i wykorzystanie skrytek - G1/G2 to skrytka przelotowa, wyładowana sprzętem od podłogi aż po dach. Dostęp do wyższych poziomów zapewnia wysuwana platforma w formie polki. Niemalże każdy element wyposażenia umiejscowiono na pochylniach (np. deska ortopedyczna, sprzęt burzący) lub wysuwanych półkach (np. motopompa pływająca). Do ciekawostek należny również umieszczenie odcinków tłocznych W52 na modłę niemiecka w kasetonach, a także przechowywanie odcinków ssawnych pod dachem pojazdu (dach pojazdu nie jest pomostem roboczym), na pochylni. W podobny sposób rozwiązano problem przewożenia drabiny nasadkowej - dostęp do skrytki z jej 4 częściami zapewnia klapa nad przedziałem autopompy. Maszt oświetleniowy przechowywany jest w skrytce G2 i jest rozwiązany podobnie jak w 'chemikach' tego samego producenta. Środek pianotwórczy jest przewożony jest w czterech 20-litrowych kanistrach.