Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Ćwiczenia, pokazy, uroczystości > "Bezpieczny wypoczynek nad wodą" - ćwiczenia nad Zalewem Zegrzyńskim - 29.06.08

  29 czerwca 2008 roku o godzinie 10, nad Zalewem Zegrzyńskim rozpoczęły się ćwiczenia mające doskonalić współpracę między PSP Legionowo, WOPR znad Zalewu Zegrzyńskiego, Policją, Pogotowiem Ratunkowym oraz Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Scenariusz ćwiczeń:
  W jednej z łódek pływających po Zalewie Zegrzyńskim wybuchł szybko rozprzestrzeniający się pożar. Trzy osoby znajdujące się w tym czasie na pokładzie ratowały się skacząc do wody. Do akcji jako pierwsi wyruszyli ochotnicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który za pomocą łodzi motorowej popłynęli z pomocą do poszkodowanych. Wkrótce do akcji dołączyła druga łódź oraz ratownik na skuterze wodnym. Ratownicy wyciągnęli z wody wszystkich poszkodowanych i natychmiastowo przystąpili do udzielenia im pierwszej pomocy. Osoby podjęte z wody miały liczne obrażenia, w tym też poparzenia. Z uwagi na ciężki stan poszkodowanych poza zadysponowanym zespołem Pogotowia Ratunkowego poproszono o pomoc Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które na ratunek wysłało swój najnowocześniejszy śmigłowiec oznaczony kryptonimem „Ratownik 12”. W międzyczasie do działań przystąpili strażacy z JRG Legionowo oraz pobliskiej OSP, którzy w łodzi motorowej przywiezionej przez siły Państwowej Straży Pożarnej przystąpili do akcji gaśniczej. Za pomocą motopompy pływającej, odcinka i prądownicy kulowej stworzyli linie gaśniczą zasilaną wodą bezpośrednio z zalewu. Po chwili pożar został opanowany. Na brzegu cały czas trwała akcja ratownicza. Ochotnicy z WOPR-u wraz z Ratownikami Medycznymi walczyli o życie ofiar wypadku. Wkrótce dało się usłyszeć odgłos nadlatującego śmigłowca, który rychło wylądował bezpiecznie na niedawno oddanym lądowisku tuż przy siedzibie WOPR-u. Załoga śmigłowca przystąpiła do zadań ratowniczych, a następnie zabrała najciężej poszkodowaną osobę do szpitala.