Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Pojazdy i sprzęt > [Z] - woj. zachodniopomorskie > 490[Z] - Komenda Powiatowa PSP w Myśliborzu > 492[Z] - Posterunek PSP Dębno

  492[Z]25 - GCBA 5/24 - MAN LE 18.284/Wawrzaszek
  [Oznaczenie PSP Dębno: GCBA 5/30]

  Również GCBA kryje niejedną ciekawostkę. Tutaj powstały one niejako w odpowiedzi na niskie stany osobowe. Podobnie jak w 21, i tutaj dowódca zastępu ma zamontowany w kabinie AODO, tyle że nie w oparciu fotela, a obok niego (między miejscami dowódcy i kierowcy). Mocowanie można obrócić o ok. 45 stopni w prawo, dzięki czemu dowódca jest w stanie założyć aparat bez wstawania z siedzenia. Kolejna ciekawostka kryje się w dolnej części skrytki prawa-tył, zamykanej podestem. Do nasady tłocznej podłączono zwinięty w harmonijkę odcinek W75, zakończony rozdzielaczem. Takie rozwiązanie zdecydowanie upraszcza rozwiniecie linii głównej - zajmuje to teraz dosłownie kilka sekund. Nawet sam rozdzielacz to nietypowa konstrukcja - posiada bowiem aż dwie wejściowe nasady 75. Kolejne niespodzianki kryje przedział autopompy: zamontowano tam zaimprowizowany 'zestaw higieniczny', składający się z pojemników na środek do dezynfekcji rąk, mydło i ręczniki papierowe.

  Ale nietypowość MAN-a nie polega tylko na usprawnianiach natury technicznej. Uwagę od razu zwracają duże napisy PGNiG oraz rejestracja z innego województwa. Skąd to wszystko? Pojazd nie jest własnością żadnej jednostki organizacyjnej PSP, a zielonogórskiego oddziału Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, został jedynie użyczony jednostce w Dębnie. Niedaleko Dębna, koło Barnówka, znajduje się bowiem kopalnia ropy i gazu - KRNiGZ „Dębno”, która posiada wprawdzie własną ZSR, ale ta nie dysponuje samochodami pożarniczymi. Nie oznacza to jednak, ze MAN jest 'oszczędzany' i czeka w garażu na akcje na obiektach PGNiG. Ze względu na zaawansowany wiek Stara i niewielkie możliwości Mascotta to właśnie 25 jest samochodem pierwszego rzutu Posterunku do pożarów.

  Podwozie: MAN LE 18.284 LAC
  Rocznik: 2002
  DMC: 18.000 kg
  Max. dop. obciążenie osi przedniej: 7.100 kg
  Max. dop. obciążenie osi tylnej: 11.500 kg

  Układ wodno-pianowy:

  - Zbiornik wody: 5000l
  - Zbiornik środka pianotwórczego: 500l
  - Autopompa: Ruberg R30/2,5, dwuzakresowa: 2400 l/min @ 8 bar, 250 l/min @ 40 bar.
  - Szybkie natarcie
  - DWP-8/16/24 Spec-Poż
  - Nasady: 4x tłoczne 75 (2 w przed. aut. i 2 po bokach), 2x ssawne 110 (w przed. aut.), 2x tankowania hydrantowego 75, 1x tankowania środka pianotwórczego 52 + wlew dachowy 52.
  - 4 zraszacze podwoziowe

  Wyposażenie (m.in.): wyciągarka, drabina ratownicza wysuwana dwuprzęsłowa 10m, drabina słupkowa, motopompa pływająca Aquafast, wentylator osiowy, agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy, pilarka do drewna, piła do stali i betonu, zestaw PSP R-1, prądownice i wytwornice pianowe, armatura wodna, odcinki tłoczne i ssawne, sprzęt burzący, sprzęt do zabezpieczenia i sprzątania miejsca zdarzenia.