Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Pojazdy i sprzęt > Zagranica > Francja: SDIS 74, Morzine

  FPTGP – Renault Midlum 270.15dCi/Gallin
  Fourgon Pompe Tonne Grande Puissance – samochód gaśniczy z pompą i zbiornikiem, o dużej mocy (GBA 3,2/3x) – to w wypadku CS Morzine podstawowy samochód ratowniczo-gaśniczy. W przeciwieństwie do sporej części (być może nawet większości) swych europejskich pobratymców, jest to nadal samochód bardziej gaśniczy niż ratowniczy. Próżno szukać na nim sprzętu ratownictwa drogowego. Większość wyposażenia jest przydatna przede wszystkim przy gaszeniu pożarów. Zasadniczy sprzęt ratowniczy (rat. drogowe, techniczne, wysokościowe), znajduje się na innych pojazdach (VSR, VTU).

  FPTGP z Morzine zabudowano na szosowym Renault Midlum 270.15 dCi. Fabryczna kabina brygadowa mieści 8 strażaków, przy układzie miejsc 1+1+2+4. 6 z nich (2 tyłem i 4 przodem do kierunku jazdy) zaopatrzonych jest w aparaty powietrzne w oparciach (co charakterystyczne, z zafoliowanymi maskami). W kabinie zmieściły się także gaśnice, oraz po jednej lince zabezpieczającej dla każdej roty. Typowa obsada tego wozu to 6-8 strażaków.

  Zabudowa tego relatywnie krótkiego pojazdu (dodatkowo skrócona w wyniku zastosowania 8-osobowej kabiny), wykonana przez firmę Gallin (część koncernu Desautel), mieści przede wszystkim zbiornik wody o poj. 3200 l. Dodatkowo, w stałych zbiornikach przewożone jest 200 l środka pianotwórczego i 100 l środka zmiękczającego. Umieszczona z tylu autopompa ma wydajność 2000 l/min @ 15 bar (w związku z czym nominalna wydajność przy ciśnieniu rzędu 8 bar, będącym podstawową wartością dla tego parametru w Polsce, znacznie przekracza 3000 l/min). Nie bez powodu zatem wóz ten jest nazywany FPT „o dużej mocy” - jak na samochód średni, autopompa rzeczywiście jest potężna. Pod dachem przedziału autopompy umieszczono zwijadło szybkiego natarcia. Na dachu zamontowano skrzynię na sprzęt oraz mocowanie na drabiny (w tym dwuprzęsłową wysuwaną). Na tylnej ścianie zabudowy zawieszono dwa wózki wężowe. Na niej znajdziemy także panele sterowania autopompa i systemem dozowania środka pianotwórczego (system Caméléon z ciekawym, intuicyjnym interfejsem, automatycznie dostosowującym typ środka i jego stężenie do typu pożaru). Nad przedziałem autopompy zamontowano dwie pomarańczowe, kierunkowe lampy ostrzegawcze, a cala tylna ściana pokryta została żółto-czerwoną folią odblaskową, co jest kolejną francuską „specjalnością”. Folia odblaskowa została również umieszczona na bokach i na przodzie pojazdu.

  Wyposażenie wozu to, jak wspomniano na wstępnie, przede wszystkim klasyczny sprzęt gaśniczy: węże, prądownice, armatura wodna i pianowa, gaśnice. Oprócz tego znajdziemy m. in. sprzęt burzący, wentylator osiowy oraz trochę sprzętu ratowniczego. Bardzo charakterystycznym elementem wyposażenia jest linka zabezpieczająca na zwijadle, zaopatrzona w koraliki (co 10 m).