Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Muzea i sprzęt historyczny > Greater Manchester Fire Service Museum, Rochdale

  Blitz scene
  Powyższa ekspozycja przybliża wizualnie realia pracy służb ratowniczych w czasie zmasowanych nalotów. Pośród morza wypalonych szkieletów budynków, w blasku łuny obejmujących wiele kwartałów ulic pożarów, wśród porozrzucanych elementów armatury, stoi motopompa przewoźna, jedna z tysięcy dostarczonych Pomocniczej Straży Pożarnej. Obsługuje ją samotny strażak AFS, tuż obok odpoczywa wyczerpany policjant. Motopompa widoczna na zdjęciu to produkt firmy Dennis, w ‘wojennym’ malowaniu, tzw. ‘battleship grey’. Na zdjęciu widać znajdującą się na wyposażeniu zestawu 1-litrową gaśnicę pianową i walający się po ziemi zbieracz. Strażak posiada torbę z maską gazową, a także klucz hydrantowy i hydropultę.

  ***

  Okres ‘Blitzu’, czyli ustawicznego, nocnego bombardowania miast brytyjskich przez Luftwaffe, trwający od 7 września 1940 do 10 maja 1941, stanowił największe w XX w. wyzwanie dla brytyjskich jednostek ochrony przeciwpożarowej. Miał także kolosalny wpływ na rewolucyjne zmiany w organizacji pożarnictwa w kolejnych latach (unifikacja sprzętu i scentralizowanie systemu ratowniczego). Nieprzypadkowo ‘Blitz’ znajduje poczesne miejsce w historiografii brytyjskiego pożarnictwa. To historie tysięcy ludzi, którzy na ochotnika podjęli bardzo niebezpieczną służbę w AFS – Auxilliary Fire Service, Pomocnicza Straż Pożarna - dysponując tylko podstawowym sprzętem, stawiali czoło nie tylko samemu żywiołowi, ale także tysiącom ton bomb burzących i zapalających, spadających na głowy ratownikom. Między innymi dzięki bardzo dobrej (i na bieżąco usprawnianej) organizacji ochrony przeciwpożarowej, a także wielkiemu poświęceniu i hartowi ducha strażaków zawodowych oraz wielkiej rzeszy ochotników, udało się uchronić brytyjskie miasta przed całkowitym zniszczeniem - a co za tym idzie, utrzymano na odpowiednim poziomie morale ludności (nie bez znaczenia była tu sprawność służb ratowniczych, kuchni polowych, itp.) oraz potencjał wytwórczy przemysłu, co pozwoliło Wielkiej Brytanii przetrwać burzę, i nie pozostało bez znaczenia dla dalszego przebiegu II wojny światowej.

  Wielu strażaków, głównie ochotników, poniosło śmierć w czasie akcji, tak od bomb, jak i w wyniku wypadków, typowych dla akcji gaśniczych.

  Szerszy opis: http://www.firerescue.pl/thumbnails.php?album=12