Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Pojazdy i sprzęt > Zagranica > Francja: SDIS 74, Morzine

  VSR Ra – Iveco 80E17/BEMAEX
  VSR Ra - véhicule de secours routier/ravin - samochód ratownictwa drogowego z funkcją ratownictwa wysokościowego [nieco bardziej dosł. „w wąwozach”] - SLRd-Rwys. Egzemplarz z Morzine to – nie licząc dodatkowej funkcji Rwys - typowy przedstawiciel klasycznej francuskiej koncepcji samochodu ratownictwa technicznego, popularnej do dziś, mimo pojawienia się wielu alternatyw (przede wszystkim samochodów gaśniczych z funkcją ratownictwa drogowego/technicznego). Wbrew pozorom, nie jest ona bardzo odległa od aktualnie dominującej w Polsce (SLRt/GLBA). Tutaj również postawiono na autonomiczność jednostki. 3-osobowa obsada ma do dyspozycji nie tylko hydraulikę siłową, sprzęt pneumatyczny, oświetleniowy czy podręczny sprzęt gaśniczy, ale także 500-litrowy zbiornik na wodę i agregat wysokociśnieniowy (woda/piana).

  W 3-osobowej kabinie (1+2) lekkiego (DMC 8t, silnik o mocy 170 KM) Iveco rzuca się w oczy wyposażenie osobiste załogi: każdy ratownik zaopatrzony jest w hełm Gallet F2 oraz jaskrawopomarańczową kamizelkę odblaskową.

  Zabudowa jest bardzo podobna do tych spotykanych w polskich SLRt. Centralne miejsce zajmuje zbiornik wody o poj. 500 l. W tylnej skrytce umieszczono niewielki agregat wysokociśnieniowy z szybkim natarciem. Zamontowano także pneumatyczny maszt oświetleniowy (zwieńczony niebieską lampą obrotową), stacjonarny agregat prądotwórczy, a z tylu falę świetlną. Jest też kilka typowo francuskich rozwiązań. Należą do nich np. trójkątna, podnoszona i podświetlana tablica ostrzegawcza (w kształcie znaku ostrzegawczego), zamontowana w tylnej części dachu, a także zewnętrzne mocowanie na pachołki. Cały pojazd bardzo hojnie oklejono folią odblaskową.

  Wyposażenie wozu to klasyka gatunku: ciężki zestaw hydrauliczny Holmatro wraz z wieloma dodatkowymi urządzeniami i osprzętem, poduszki pneumatyczne, 2 aparaty ODO, sprzęt do zabezpieczenia i oświetlenia miejsca zdarzenia, podręczny sprzęt gaśniczy.